100 yıllık problemi çözdü ama... Uyeoll10

Join the forum, it's quick and easy

100 yıllık problemi çözdü ama... Uyeoll10

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

100 yıllık problemi çözdü ama...

By BiLiNMeZ
    By BiLiNMeZ
    SD Admin
    SD Admin

Nereden : İstanbul
    Rep Gücü : 38115
    Başarı Sistemi : 11
    Uyarılar : Uyarı Yok
    Yorum : Dikkat: Bu Site Bağımlılık Yapar

100 yıllık problemi çözdü ama... Empty 100 yıllık problemi çözdü ama...

Mesaj tarafından By BiLiNMeZ Salı Mart 23, 2010 1:22 pm

100 yıllık problemi çözdü ama...
    Rus matematikçi imkansız sayılan bir problemi çözdü

44 yaşındaki Doktor Grigory Perelman St. Petersburg'da salaş ve bakımsız bir evde inzivaya çekilmiş durumda yaşıyor. Kendisiyle konuşmak için gelenlere "ihtiyacım olan her şeyim var" diyor.

100 yıldır matematikçilerin çözemediği "Poincare Conjecture" adı verilen matematik problemini çözen Perelman, çözümü de internet üzerinden gönderdi.

Perelman, 2003 yılında bu tarihi matematik problemini çözdüğünü bildirmişti; problemin çözümünün onaylanması ise yıllar aldı.

ABD'deki 'Clay Matematik Enstitüsü'nün koyduğu 1 milyon dolarlık ödülü vermek için kendisine dün ulaşılan Perelman, ödülü istemediğini, meşhur olmak istemediğini belirtti.

Perelman "Matematiğin kahramanı falan değilim. O kadar başarılı bile değilim, herkesin bana bakmasını istemiyorum, tanınmak istemiyorum." şeklinde konuştu.

Komşularından biri, Perelman'in dairesini görünce çok şaşırdığını, sadece bir masa, bir sandalye ve bir yatağı olduğunu söylüyor.

Apartman sakinlerinin apartmanda yaşayan hamamböceklerinden kurtulmaya çalıştığını ancak Perelman'in dairesindekilerden kurtulamadıklarını da ekliyor. Sabah

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 6:30 am